Strona Niedzielska.pl korzysta z plików cookies, żeby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze używanie strony oznacza ,że zgadzasz się na ich użycie polityka prywatności

Chirurgia szczękowo-twarzowa i stomatologiczna w Cime

Usunięcie zęba

Dotyczy wszystkich zębów w tym zatrzymanych zlokalizowanych w nietypowych miejscach. Leczenie wszystkich powikłań po ekstrakcjach przeprowadzonych w innych gabinetach. Podniesienie standardu leczenia dzięki zastosowaniu piły piezoelektrycznej, mikroskopu, zaopatrzenia chirurgicznego zębodołu szwami oraz lasera biostymulacyjnego w okresie pozabiegowym i zawsze możliwe i zalecane stosowanie substytutów kostnych, aby gojenie kości doprowadzić do ideału (BioOss, PRF). Zabiegi bezpieczne: zawsze poprzedzone wykonaniem tomografii wolumetrycznej w projekcji przestrzennej, dzięki czemu nie ma możliwości pomyłki w lokalizacji nietypowo położonego zęba (jak najmniejsza utrata kości), jego stosunku do pęczka naczyniowo-nerwowego, czy zatoki szczękowej.

Zabiegi wykonuje specjalista chirurgii szczękowej, konsultant wojewódzki w tej dziedzinie na terenie Śląska. Dla poprawy gojenia kości po usunięciu zęba na życzenie pacjenta można zastosować sterowaną regenerację kości (wprowadzić do zębodołu kość liofilizowaną i błonę kolagenową), dzięki czemu przyszła implantacja nie będzie wymagała żadnych dodatkowych procedur, a każda praca protetyczna będzie w najwyższym stopniu estetyczna.

Dla Pacjenta:

Masz problem z usunięciem zęba z przyczyn ogólnych (choroby) lub miejscowych (trudne ekstrakcje w przeszłości)? Masz ząb zatrzymany, którego inni lekarze boją się usunąć - zdecyduj się na profesjonalny zabieg w rękach najlepszych specjalistów i najnowocześniejszych urządzeń. Zapewniamy pełną dyskrecję oraz gwarancję – zawsze skutecznie.

Przemieszczenie zawiązków

Przemieszczanie (transpozycja) zawiązków kłów, czy zębów mądrości w inny obszar wyrostka zębodołowego np. po usuniętym pierwszym zębie trzonowym, lub w miejsce gdzie brakuje stałego kła.

Dla Pacjenta:

Dziś jest to możliwe - w miejscu brakującego zęba możesz wprowadzić zawiązek innego zęba, lub przemieścić ząb zatrzymany w czasie jednego zabiegu.

Resekcje korzeni

Resekcje wierzchołków korzeni zębów (obcięcie wierzchołka) - preferowane leczenie endodontyczne zębów w trakcie zabiegu w mikroskopie zabiegowym z zamykaniem strefy okołowierzchołkowej kanału zęba (gwarancja pełnej szczelności – brak nawrotów stanów zapalnych). Wypełnianie ubytków poresekcyjnych kością (własna/z banku tkanek/liofilizowana).

Dla Pacjenta:

Po co jest resekcja wierzchołka korzenia zęba? W delcie korzeniowej znajdują się drobne kanaliki, w których gromadzą się bakterie, produkty rozpadu białka. W przypadku niepowodzeń leczenia kanałowego zębów lub zmian okołowierzchołkowych lepiej przeleczyć endodontycznie ząb w czasie zabiegu w mikroskopie obciąć wierzchołek, uszczelnić kanał od strony ubytku i wypełnić ubytek kością. Tylko taka procedura daje gwarancję długowieczności pozostawionego zęba i braku nawrotu choroby.

Usunięcie torbieli zębopochodnej

Każda wielkość ubytku - zawsze TK przed celem oceny ubytku w wymiarze przestrzennym - zawsze badanie histopatologiczne zmiany pobranej z kości w trakcie zabiegu wyłuszczenia torbieli z uwagi na duże ryzyko zezłośliwienia zmiany (rak/szkliwiak). W zależności od średnicy ubytku wypełnienie kością własną (pobraną z bródki, okolicy trójkąta zatrzonowcowego lub piszczeli)[ubytek do 10 cm), z banku tkanek (ubytek do 6 cm) lub liofilizowaną (ubytek do 2 cm). W dużych ubytkach kość własna [warunki szpitalne] lub liofilizowana BioOSS wzbogacona PRF W okresie powrotu do zdrowia wykonujemy laseroterapię, kinesiotyping.

Dla Pacjenta:

Torbiel to „worek z płynem”, który produkowany jest ciągle przez nabłonek, wyścielający torbiel. W 16% przypadków nabłonek może ulec zezłośliwieniu w raka. Szybka ale fachowa pomoc musi polegać na wyłuszczeniu całej zmiany, badaniu histopatologicznym, oraz wspomaganiu regeneracji kości, aby zapobiec np. złamaniom kości po zabiegu lub nawrotowi schorzenia.

Sterowana regeneracja tkanek

Sterowana regeneracja tkanek - wszczepianie kości własnej (pobranej z innych okolic ciała), kości z banku tkanek (poddanej radiacji), lub preferowanej ale droższej kości syntetycznej Bio-Oss Colagen. Kość własna musi być dodatkowo mocowana śrubami samogwintującymi lub mikropłytkami. Każdy rodzaj kości musi być zabezpieczony błoną zaporową (BioGide) lub siatką tytanową mocowaną do stabilnej części wyrostka zębodołowego pinami kostnymi. Główne wskazania to:

  • Wspomaganie gojenia implantów zębowych
  • Uzupełnienie brakującej kości w okolicy implantów i własnych zębów
  • Wypełnianie ubytków kostnych np. po usunięciu torbieli
  • Zamykanie połączeń ustno-zatokowych
  • Wypełnianie kieszonek kostnych w paradontozie

Dla Pacjenta:

Nie łudź się - jeżeli brakuje kości czy to w paradontozie (rozchwiane zęby), czy powstaje ubytek po ekstrakcji zęba kość nie jest w stanie się w pełni zregenerować sama. Dzisiaj można temu zaradzić, a wręcz należy. Kość własną można pobrać w czasie tego samego zabiegu z bródki, kąta żuchwy wewnątrzustnie bez dodatkowych cięć skórnych albo w wyjątkowych przypadkach z kości piszczelowej – zrób to aby „jutro” można było bez dodatkowych zabiegów wprowadzić implant albo zrobić ładna pracę protetyczną bez deformacji dziąsłowych.

Zmiany na błonie śluzowej i skórze

Od zmleczenia do raka - fachowe bezbolesne pobranie materiału do badania histopatologicznego z pełną diagnostyką i dalszym skutecznym leczeniem.

Dla Pacjenta:

Jeżeli masz na skórze lub błonie śluzowej zmianę, która się nie goi, budzi twój niepokój kolorem, kształtem, konsystencją należy ją zdiagnozować i wyciąć z bezpiecznym marginesem.

Chirurgiczne leczenie paradontozy

W 50% za zanik kości w przebiegu paradontozy odpowiada genetyka, a w pozostałych przypadkach wiele różnych czynników ogólnoustrojowych. Paradontozę można bardzo skutecznie leczyć objawowo za pomocą sterowanej regeneracji tkanek. W przypadku potwierdzonego badaniem rentgenowskim zaniku kości, tylko taka metoda przynosi zadowalający długodystansowy efekt.

Dla Pacjenta:

Jeżeli chwieją ci się zęby, masz zanik kości należy ją uzupełnić. Dzięki temu nie tylko minie nieprzyjemny zapach z ust (przewaga bakterii beztlenowych), lecz sam zauważysz zdrowy wygląd dziąsła w okolicy zęba, a co najważniejsze ustąpią niepokojące objawy ogólne - może się zdarzyć, że ustąpią zaburzenia rytmu serca itp. Udowodniono bowiem wpływ bakterii z kieszonek paradontalnych zębów na schorzenia ogólnoustrojowe, głównie kardiologiczne.

Plastyka połączenia ustno - zatokowego

Podczas ekstrakcji zębów przedtrzonowych, trzonowych w szczęce może wytworzyć się połączenie z zatoką szczękową, które musi być zaopatrzone do 24 godzin przez chirurga. Jest wiele możliwości wykonania plastyki od tradycyjnej Borusiewicza-Wassmunda (tylko płat śluzówkowo-okostnowy - miesięczny reżim życiowy z uwagi na możliwość ponownego otwarcia), czy wprowadzenie przeszczepu kości z błoną zaporową i płatem śluzówkowo-okostnowym (pełna gwarancja dobrej jakości kości dla przyszłych rozwiązań protetycznych).

Dla Pacjenta:

Można zaopatrzyć połączenie ustno-zatokowe w najprostszy sposób ale nie polecam go, bo pogarszamy tą metodą warunki implantoprotetyczne. Lepiej wspomóc regenerację kości przeszczepami i PRF, a nie tylko łatać dziurę tkankami miękkimi. Skorzystaj z osiągnięć XXI wieku.